Home / Kripto Para / Türkiye’de Bitcoin Alımı Yasak mı?

Türkiye’de Bitcoin Alımı Yasak mı?

Sanal para birimlerinin giderek yaygın hale geldiği küresel Pazar içerisinde en değerli sanal para biriminin Bitcoin olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Ancak günümüzde Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin birçoğunu aklında bulunan Türkiye’de Bitcoin alımı yasak mı? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Dünya üzerinde şu an için herhangi bir devletin sanal para birimleri konusunda atmış olduğu somut bir adım bulunmuyor. Hatta bazı devletlerin sanal para birimlerine olan ilgisinin giderek arttığını ve kamu kurum ve kuruluşlarında kullanmayı bile düşündüğünü haberlerden duyuyoruz. Bu yüzden de Bitcoin’e olan ilginin ülkemizde yasak olup olmadığı konusunda net bir açıklama yapmak gerekirse, şu an için yasak olan bir durumun söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.

Ancak Çin hükümetinin ve Rusya’nın Bitcoin konusunda kısıtlamalar getirmesinden sonra burada Bitcoin alım-satımı yapan birçok kullanıcı Bitcoin’lerini yurt dışında yer alan borsalarda değerlendirmeye başladı. Ülkemizde de giderek dikkat çeken bu para biriminin yakın zaman içerisinde yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Türkiye’de yasaklanır mı?

Bitcoin’i ülkemizde şu an için yasaklanması söz konusu değil. Hatta sonrası içinde bu durumun söz konusu olmadığını düşünüyoruz. Nedeni ise tamamen sanal para olan Bitcoin’i kontrol altında tutmanın mümkün olmamasıdır. Özellikle de devletin Bitcoin konusunda yapacağı yatırımın en fazla vergilendirme dilimine alması söz konusu olabilir. Bunun dışında TCK’da yer alan 2. Madde kapsamında Bitcoin yasak olması veya sizleri cezai bir durum ile karşı karşıya bırakması mümkün gibi gözükmüyor.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Bitcoin İle Ödeme Kabul Eden Pwc Dikkat Çekiyor

Son zamanlarda değeri giderek artan para birimleri arasında yer alan Bitcoin 7 Aralık itibariyle 16 …

1 Yorum

 1. aklımnda deli sorularrr ?
  -Bitcoin nasıl ortaya çıktı?
  -Bitcoin ve kripto para birimlerinin çıkışındaki temel amaç ne?
  -Bitcoin ve kripto paralar yeni çağın başlangıç araçlarından bazıları mı?
  -Değişim başlıyor ve değişimin bize getirecekleri..
  -Peki değişime hazır mıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir