Home / Bilgi / Sabıka Kaydı Nasıl Silinir?

Sabıka Kaydı Nasıl Silinir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk durumlarına karşı işlenen suçlar nedeniyle bazı cezalar almış insanlarımız, bu cezaların sabıka kayıtlarına işlenmesine de boyun eğiyor. İşlenen suçlar, sabıka kaydında kayıtlı olduğu için insanlarımız iş bulma konusunda ve diğer tüm durumlarda bir hayli zorluk çekebiliyor. Çünkü sabıka kaydı bulunan insanlara kimse iş vermiyor ve o insanlara potansiyel bir suçlu gözüyle bakılıyor. Cezasını çeken insanlarımız da cezalarını çekmelerine rağmen bu tavırla karşılaştıklarında morallerinin alt üst olmasını engelleyemiyor. Peki sabıka kaydının temizlenmesi için, hangi birimlere başvurmamız gerekiyor?

Adli Sicil

Kişinin işlemiş olduğu suçların kaydedildiği sabıka kaydına, diğer ismiyle adli sicil denmektedir. Adli sicilinde işlenen suçlar yazılı olduğu için, kişi toplumdaki bazı şeylerden yararlanamıyor. Aynı zamanda kendi düzenini kurup iş başvurusunda bulunan insanlar, sicillerinden dolayı kolay kolay işe dahi alınmıyor. Peki bu insanlar, hangi birimlere başvurarak sicillerini temizleyebilirler?

Sabıka Kaydı Silme Adımları

Sabıka kaydınız hayatın her alanında karşınıza çıkarak size büyük sıkıntılar getiriyorsa, bir dilekçe ile şansınızı deneyebilirsiniz.

  • Sabıka kaydı işlemlerine başlamak için, öncelikle sabıka kaydınızın çıktısını almalısınız.
  • Sabıka kaydınızı çıkardıktan sonra, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne, sabıkanızın silinmesi için dilekçe yazıp başvuruda bulunmalısınız.
  • Daha sonra mahkeme kararını bekleyerek, başvurunuza ne şekilde cevap verildiğini öğrenebilirsiniz. Bu husustan sonra yapacağınız bir işlem yok.

Sabıka kaydınızın silinmesi için başvuru esnasında nasıl dilekçe yazacağınızı bilmiyorsanız, internetten dilekçe örneklerine bakabilir, kolay bir şekilde bu problemi de ortadan kaldırabilirsiniz.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir