Home / Bilgi / Onur Belgesi Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?

Onur Belgesi Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?

Birçok öğrencinin, eğitim hayatı boyunca almak için uğraştığı onur belgesi, öğrencilere verildiğinde bu belgeye sahip olan öğrenci kendini biraz daha ayrıcalıklı hissetmeye başlıyor. Çünkü onur belgesi, taktir ve teşekkür belgeleri gibi değildir ve okul dönemlerinde her öğrenciye nasip olmaz. Peki öğrenci belgesi kimlere veriliyor?

Onur belgesinin bir öğrenciye verilmesi için, öğrencinin not ortalaması göz önünde bulundurulmuyor. Onur belgesini almayı hak eden öğrenciler, genellikle okulda örnek öğrenci olarak gösterilirler. Dönem boyunca kılıf kıyafetine dikkat eden, okul kurallarına uyum sağlayan ve okuduğu okulu başarılı bir şekilde temsil etmiş öğrenciler, onur belgesini almaya hak kazanırlar.

Onur belgesini alabilmeniz için öğretmenlerin gözdesi olmak, onların sözünü dinlemeniz ve okul kurallarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca onur belgesine sahip olan öğrenciler, gerçekten de ayrıcalıklıdır. Çünkü belgeyi almaya hak kazananlar, seçilmiş öğrenci olarak gösterilirler.

Onur Belgesi Nasıl Alınır?

Onur belgesini alabilmek için, not ortalamanızın yüksek olması gerekmiyor. Onur belgesi kurul tarafından verilir ve kurul sizin okul içerisindeki durumunuzu göz önünde bulundurarak ortak bir noktaya varır. Kısacası okul içerisindeki hal hareketleriniz düzgünse, kılık kıyafet kuralına uyuyorsanız ve problem çıkarmıyorsanız onur belgesi alabilirsiniz. Onur belgesini almak da,  bambaşka bir ayrıcalıktır. Peki onur belgesinin verilme aşamaları nasıldır, bu belge nasıl alınır?

 • Onur belgesine sahip olmak için, herhangi bir şart bulunmuyor.
 • Onur belgesi, okul kurulunun veya öğretmenlerin önerisi olan öğrencilere verilir.
 • Yetkili kişiler, onur belgesinin verilmesi için öğrenci önerisinde bulunurlar. Öneride ortak nokta bulunursa, kişiye belgesi verilir.
 • Onur belgesinde manevi durumlar söz konusudur. Kısacası not ortalamanızın düşük veya yüksek olması, bir şey değiştirmeyecektir.
 • Okulunu bilgi yarışmalarında veya spor müsabakalarında güzel temsil eden öğrenciler, belgeyi alabilirler.
 • Öğretmenlerin ve yetkili kişilerin belgeyi verme aşamalarından en önemlisi de, öğrencinin davranışlarıdır. Herkes davranışlara bakar, okul içindeki uyuma bakar ve buna göre karar verir.
 • Öğrenci, herhangi bir konuda örnek gösterilirse belgeyi alması kaçınılmazdır.
 • Onur belgesi, öğrencide ayrıcalık havası oluşturur. Belgeyi alan öğrenci manevi yönden kendini güçlü hisseder. Çünkü belgeyi alması, onun örnek öğrenci olarak seçildiğinin göstergesidir.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

1 Yorum

 1. Ben : Bu dönem düzenli not tutup onur belgesi alacağım

  Dönemiçi : bu dersi ne zaman seçmişim amk yoksa yanlış mı geldim ,
  kim bunlar aq bizim sınıf nerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir