Home / Bilgi / Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, trafik akışı sırasında en az iki aracın birbirine maddi hasar vermeleri sonucunda doldurulur. Tabii ki kaza tespit tutanağı doldurulacağı zaman, iki taraf anlaşır ve sigorta şirketine veya trafik polisine iş bırakılmaz. Kısacası kaza tespit tutanağı, kazaya karışmış iki aracın kullanıcıları tarafından anlaşma sağlandığı sürece doldurulur. Peki kaza tespit tutanağı doldurulurken nelere dikkat edilmelidir?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre; 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren kazaya karışmış iki aracın sürücüsü, aralarından anlaşmaya vararak kaza tespit tutanağı tutabilmektedir. Bu uygulamayla beraber, trafiğin aksaması ve çeşitli zaman kayıplarının da kolaylıkla önüne geçilebilir. Ayrıca kazadan hemen sonra tutulan kaza tespit tutanağıyla sigorta şirketlerine başvuruda bulunulabilir ve maddi hasarın tazmini istenebilir.

Kaza tespit tutanağı, kazaya karışan tüm sürücülerin aralarında anlaşmalarıyla tutulmaktadır. Maddi kayıp yaşayan tüm sürücüler, aralarında anlaştıkları taktirde kaza tespit tutanağına imza atmak zorundadır.Ayrıca kazaya karışan sürücülerin kaza tespit tutanağına;

1-) Ehliyet Fotokopileri

2-) AraçRuhsat Fotokopileri

3-) Trafik Sigorta Poliçe Fotokopileri eklenmek zorundadır.

Gerçekleşen kazada, tutulan kaza tespit tutanağı içerisinde tüm bilgiler içermektedir. Bu bilgiler, sigorta şirketlerince incelenir ve kusur dağılımı yapılır.Gönderilen tutanaklar Tramer adı verilen, yani Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi sistemine yüklenir. Bu yüklemeler kaza tespit tutanağına bakılarak yapılır, kusur dağılımı anlaşılır ve işlemler bu bilgiler üzerinden devam ettirilir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulmalıdır?

Kaza tespit tutanağı doldurulurken, dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Tutanak üzerindeki yazılar, mutlaka okunaklı bir yazı stiline sahip olmalıdır. Tutanak bilgileri yazıldıktan sonra, kroki çizimine geçilir ve bu çizim kaza tespit tutanağı içerisinde en önemli unsurdur. Araçların plakaları, hangi yoldan geldikleri ve yol bitiş çizgileri net bir şekilde çizilmelidir.İki sürücüden fazla kişi, kazaya karıştıysa birden fazla kaza tespit tutanağına ihtiyaç olabilir.İmza için yer kalmazsa, tutanağın alttaki boş kısımlarına da imza atılabilir. Ayrıca kazaya karışan her sürücü, gerekli evrakları forma ekleyerek, mutlaka imza atmak zorundadır.

Kaza Tespit Tutanağının Adım Adım Doldurulması

1 Numaralı Kutuya; Kazanın Tarihi ve Saati Yazılmalıdır.

2 Numaralı Kutuya; Kazanın Yeri, İl, İlçe Sokak ve Cadde Bilgileri Eksiksiz Olarak Yazılmalıdır.

3 Numaralı Kutuya; Görgü Tanıkları Varsa Ad-Soyad, Adres ve Telefon Bilgileri Yazılmalıdır.

4, 5 ve 6 Numaralı Kutulara; Sürücülerin Araç Bilgileri, Sürücü Bilgileri ve Sigorta Bilgileri Yazılmalıdır.

6 Numaralı Kutuda, Poliçe bilgileri eklenirken, bilgilerin okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

7 Numaralı Kutuya; Kural ihlali yaptığı için kazaya karışan aracın, yaptığı ihlal şablonda yer alıyorsa X işareti konularak tespiti sağlanmalıdır.

8 Numaralı Kutuya; Aracın plakası yabancı plakadan oluşuyorsa, bu kısma trafik sigorta bilgileri yerine geçen Yeşil Kart bilgileri eklenmelidir. Eğer plakalar yabancı değilse, bu kutucuğa gerek görülmez.

9 Numaralı Kutuya; Araçların çarpışma noktaları, A ve B olmak üzere ok işaretiyle eklenmelidir.

10 Numaralı Kutuya; Kazanın oluş şekli tekrardan kroki olarak çizilmeli ve olayı meydana geldiği adres tekrardan buraya da yazılmalıdır.

11 Numaralı Kutuya; Kazaya karışan sürücülerin ifadeleri ve görüşleri yazılmalıdır.

12 Numaralı Kutuya; Kazaya karışan sürücülerin imzaları eklenmelidir.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir