Home / Bilgi / İş Bankası EFT saatleri kaç arasında?

İş Bankası EFT saatleri kaç arasında?

EFT, bir bankadan başka bir bankaya yapılan para transferinin halk arasında bilinen adıdır. Günümüzde çok fazla kullandığımız bu terimin belli saat dilimleri arasında yapıldığının altını çizmek istiyoruz. Bu yüzden de merak ettiğiniz İş Bankası EFT saatleri hakkında buradan açıklama yapmak istiyoruz.

İş Bankası EFT saatleri

İş Bankası’ndan bir başka bankaya veya bir başka bankadan İş Bankası’na EFT işlemi yapmak için belirlenen zaman dilimin sabah saat 09: 00 ile akşam saat 17.00 arasında olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu zaman dilimleri arasında yapılan para transfer işlemleri gönderilen hesaba aynı gün aktarılmaktadır. Bunun dışında yapılan gönderiler eğer hafta içi ise bir sonraki güne devir edecektir. Eğer EFT işleminizi Cuma günü 17.00’den sonra yapmış iseniz bu sefer EFT’niz Pazartesi sabah saat 09.00’dan sonra hesabınızda olacaktır.

Mesai saatleri dışında gönderilen eft ler saat 09.00’da hesaba geçer.

Hafta Sonu Eft Yapılır mı?

Hafta sonu yani mesai saatleri dışında eft yapabilirsiniz. Ancak gönderdiğiniz para hesaba geçmez. Bir sonra ki mesai gününde yani, hafta içinde alıcının hesabına geçer.

 

Eft Göndermek Ücretli mi?

Bankaların son zamanlarda yaptığı düzenleme ile artık eft gönderim ücreti alınıyor, hatta bunu abartıp havale gönderimi yapıldığında bir ücret alınabiliyor. Mesai saatleri dışında gönderilen eft’lerden daha yüksek miktarda kesinti yapılıyor.

Eft ile Havale Arasında ki Fark?

Eft kendi bankanızdan bir başka bankaya para göndermektir. Havale ise kendi bankanızda bulunan farklı bir kişiye ait hesaba yada aynı bankada bulunan kendi hesabınıza para gönderme şeklidir. (Kendi hesabına havale işlemlerinin bir diğer adı ise virman’dır)

Dikkat edilmesi gerekenler

Bu yüzden bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka belirtilen saatler aralığında EFT işlemini yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda EFT işlemlerinin Havale işlemlerinden farklı olarak biraz geç geçtiğini de belirtmek istiyoruz. Bu yüzden yapacağınız EFT’lerin mutlaka ama mutlaka 17.00’den 10 ila 15 dakika önce yapılması gerekmektedir. EFT’nin geçiş süresinin bazen yarım saati bulması müşteriler arasında sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu saat aralığında yapılan işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir