Home / Bilgi / Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Açılır?

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Açılır?

Günümüzde oldukça sık takip edilen halk ekmek bayilikleri, belediyelerin aşırı pahalı unlu mamuller üretmesi ve haksız rekabete girmesi nedeniyle, insanların daha sağlıklı ve daha uygun fiyata unlu mamuller alabilmesi için oluşturulan küçük bayiliklerdir.Son zamanlarda halk ekmeğine ilgilerin artmasıyla, birçok insan halk ekmek bayiliği açmak için teşebbüslerde bulunmaya başladı. Peki halk ekmek bayilikleri nasıl açılır, şartları nelerdir?

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Açılır?

Halk ekmek bayiliği açabilmeniz için, ilk iş olarak bulunduğunuz yerdeki ilgili kuruma yönelmeniz gerekmektedir. Bu kurumlara örnek verecek olursak, Ankara’daki Ankara Halk Ekmek, İstanbul’daki Halk Ekmek A.Ş ve Bursa’daki BESAŞ kurumlarını örnek verebiliriz. İlgili kurumun iletişim numarasını bularak, kurumun müdürüyle görüşüp şartları öğrenebilirsiniz.

Halk Ekmek Bayiliği Açabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Halk ekmek bayiliklerinin şartları, ilden ile değişiklik göstermektedir. Fakat çoğu kurum, başvuru sırasında aşağıdaki belgeleri mutlaka istemektedir.

  • Muhtarlıktan alacağınız Nüfus Cüzdanı Örneği
  • Resimli İkametgah Belgesi
  • Savcılık Belgesi
  • 3 Adet Vesikalık Fotoğraf

Halk ekmek bayiliği başvurusunda önce yukarıda yazdığımız belgeleri önceden hazır bulundurmanızda fayda var. Çünkü şartlar ilden ile değişiklik gösterse bile, bu belgeler büyük ihtimalle değişmeksizin sizden istenecektir.

Halk Ekmek Bayiliği Açmak Ne Kadar?

Öncelikle her belediyenin, kendi şartlarının bulunduğunu belirtelim. Örneğin Ankara’da halk ekmek büfesini işletecek kişinin, aylık 800 TL altında bir geliri olduğunu belgelerle ispatlaması gerekiyor. Bu belgelemeler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sayesinde kolayca ispatlanabiliyor.

Ankara üzerinden örnek vermeye devam edelim. Ankara’da büfe açacak ve işletecek kişilerden 400 TL Büfe Kullanım Bedeli adında bir bedel alınıyor. Ayrıca her bir kasa için 12 TL ödeme yapılması gerekiyor ve sözleşme bu şartlar altından imzalanıyor. Son olarak halk ekmek büfesinin Ankara’da 3 aylık kira bedeli de 75 TL’dir.

Halk ekmek büfesi açacağınız ilin fabrika müdürlükleriyle görüşerek, prosedürlerin arasından hangisinin değişiklik gösterdiğini anlayabilir, detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir