Home / Bilgi / Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halıdaki Yanık Lekesi Nasıl Temizlenir?

Evlerimizde bulunan çeşitli desenlere sahip olan halıların temizliği ve bakımı oldukça zordur. Özellikle bu zorluğa bir de halıda meydana gelen yanık lekeleri eklenince, ev hanımları gerçekten çok sıkıntı çekiyor. Peki halıların üzerinde oluşan yanık lekeleri nasıl temizlenmelidir?

Halıdaki Yanık Lekesini Temizlemek

Halılar, evimizde büyük bir alanı kapladığı için tüm aksiliklere maruz kalabilirler. Detaylı temizlik yaptırmak isteyen ev hanımlarımız, halılarını büyük çaplı olarak çalışan halı yıkama fabrikalarına gönderebiliyor. Özenli bir temizlik yapan fabrikalar, ayrıca halıda oluşan yanık lekelerini de ortadan kaldırabiliyor. Fakat evinizde bulunan malzeme imkanlarıyla, siz de yanık lekelerini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. İlk olarak bu işleme başlamanız için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak.

Halıdaki Yanık Lekelerini Temizlemek İçin Gereken Malzemeler

 • MAKAS
 • ZIMPARA KAĞIDI
 • GENİŞ DİŞLİ TARAK
 • ELEKTRİK SÜPÜRGESİ
 1. İlk olarak halınızdaki yanık bölgeyi, zımpara kağıdı ile dairesel hareketlerle zımparalamaya başlayın.
 2. Zımpara yaptığınız için ortalık biraz batacaktır. Zımpara sırasında ortaya çıkan minik parçaları elektrik süpürgesi ile temizleyin.
 3. Zımparaladığınız bölgenin yüzeyinde kalan siyah parçaları, ince uçlu bir makas yardımıyla kesin.
 4. Yaptığınız işlemlerden sonra halı yüzeyinin kötü görünmemesi için, zımpara yaptığınız bölgeyi geniş dişli tarak ile tarayın.
 5. Bütün işlemler bittikten sonra halınızda hala yanık lekesi duruyorsa, farklı bir yol izlemelisiniz.
 6. Yaklaşık 10’a 1 oranında hidrojen peroksit ve suyu bir kap içerisinde karıştırın. (Hidrojen peroksit, oksijenli su olarak bilinmektedir. Bu malzemeyi eczaneden temin edebilirsiniz. Ayrıca doğal bir yapıya sahip olduğu için halınızda herhangi bir tehlike oluşturmayacaktır.)
 7. Yumuşak bir bez ya da sünger kullanarak, halıdaki yanık kısmı sertçe silmeye başlayın.
 8. Sildiğiniz bölgede kısa zaman sonra yanık lekesi gitmeye başlayacaktır. Yalnız, bölgeyi ıslak bırakmayın ve hafif hareketlerle kuru bir bezle üzerinden geçmenizde fayda olacaktır.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir