Home / Bilgi / Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Ülkemizde yapılan yasal düzenlemeler sonucunda, engelli bireylerin hayatlarının daha kolay halegetirilmesi için, ÖTV ödenmeksizinaraç alınabilmesi sağlanmıştır. Engelli bireylerin araç alabilmeleri için %40 ve %90 engelli raporlarının bulunması yeterli olacaktır. Peki %40 ve %90 oranlarında engelli bireyler, ÖTV ödemeden nasıl araç alabilirler?

%90 Engelli Rapor ile Araç Sahibi Olmak

ÖTV yasasının 7.maddesine göre %90 engelli raporu bulunan bireyler, ÖTV ödemeden araç sahibi olabilirler.Alınan araçların da bazı şartları bulunmaktadır. Engelli bireyler, alınan araçları kullanamayacak durumdalar ise, bu araçlar engelli bireylerin 3.dereceye kadar akrabalarından herhangi biri tarafından kullanılabilir. Aracın devir ve tescil işlemlerinde, aracı kullanacak yakın akrabadan olan şoför, kayda girerek işlemleri tamamlamalıdır. ÖTV vergisinden muaf olan araçlarda, engelli bireylerde ehliyet şartı aranmamaktadır. Yeni alınan aracın, engellilere uygun tertibata sahip olmaması nedeniyle, aracı kullanacak kişide aranacak tek şart sadece ehliyettir. Aracın sınıfına göre ehliyeti bulunan şoför, aracı kullanma yetkisine sahip olacaktır.

%40 Engelli Rapor ile Araç Sahibi Olmak

%40 oranında engeli bulunan insanlarımız, bu engeli hastane raporuyla kanıtlamak zorundadırlar. Bunun haricine ÖTV indiriminde faydalanmak olanaksızdır.Hastane tarafından alınan raporda, mutlaka tertibatlı araç kullanımı ibaresi bulunmak zorundadır. Bu koşullar sağlandığı taktirde, %40 engeli bulunan vatandaşlar, ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir. Fakat bu araçların kullanılabilmesi için, bireylere özel kurslar verilmektedir. Kursu başarıyla bitiren bireyler H sertifikasını kazanırlar. H sertifikası ve hastane raporuyla beraber trafik tescil işlemlerine başvuru yapan vatandaşlar, ÖTV indiriminden kesin olarak faydalanabilirler.

Otomatik Vitesli Araçlar İstisnadır

Otomatik vitese sahip olan araçlar, tertibatlı araçlar kategorisine dahil değildirler. Bu nedenle sağ veya sol bacağında sakatlık bulunan ve otomatik vites araç kullanacak kişiler, ‘’H Sınıfı Ehliyet Alabilir’’ ve ‘’Otomatik Vites Araç Kullanabilir’’ ibareleri oldukları müddetçe de ÖTV indiriminden faydalanabilirler. Ayrıca sağ veya sol kolunda sakatlık bulunan kullanıcılara özel tertibatlı araç gerekmektedir. Vites kolunun direksiyonun yanına monte edilmesi veya benzeri tadilatlar yapılması taktirde, araç özel tertibatlı kategoriye girer. Bu sayede kullanıcılar yine ÖTV indiriminden faydalanabilirler.

Engelli Raporu ile Araç Sahibi Olurken Dikkat!

Engelli raporuyla araç sahibi olduğunuzda, sahip olduğunuz aracın sadece belirli bir kişi tarafından kullanılacağını unutmamanız gerekir. Bu araçlar kesinlikle ödünç verilemez ve trafik denetlemesinde yakalandığı taktirde, cezası oldukça büyüktür. Ayrıca engelli raporu ile alınan araçlar en fazla 1.600 cc’ye kadar alınabilmektedir. 50.000 TL’ye satılan bir araç, raporun derecesine göre 30.000 TL’ye kadar iniş gösterebilir.

Son olarak aracı satın aldığınızda, 5 yıl boyunca satamayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Eğer aracınızı 5 yıl dolmadan satarsanız, muaf olduğunuz ÖTV tutarını ödemek zorunda kalırsınız. Fakat 5 yıllık süreç dolduktan sonra, araç satıldığında ÖTV tutarı ödenmez.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir