Home / Bilgi / Elektrikli Şofben Kireci Nasıl Temizlenir?

Elektrikli Şofben Kireci Nasıl Temizlenir?

Elektrikli şofbenler sayesinde artık hayatımızın her alanında kolaylıkla sıcak su elde edebiliyoruz. Banyoda duş alırken veya mutfakta bulaşık yıkarken bizlere özellikle lazım olan sıcak suyu, rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Fakat şofbenler bizlere sıcak su verdiği gibi, bazı arızalara da yol açabiliyorlar. Ortaya çıkan bu arızalarda, kullanıcıların kontrolsüzlüğü nedeniyle başlıyor. Özellikle şofbenlerde şebeke suyu kullanıldığı için, yüksek kireç miktarı bulunabiliyor. Sürekli su akımını içerisinde barındıran şofbenlerde de büyük ölçüde kireç tutulabiliyor. Peki şofben, kireç bağlarsa ne olur ve bu kireç nasıl temizlenmelidir?

Şofben Kireç Bağlarsa Ne Olur?

Elektrikli şofben kireç bağlarsa, gerçekten de çok büyük problemler beraberinde gelebilir. Özellikle kireç bağlayan şofbenler oldukça fazla elektrik üretebilir ve devrelerde yanma problemi yaşanabilir.Ayrıca performans düşüklüğünü de sizlere yaşatacak olan şofbenlerin, mutlaka sık sık kireç kontrolleri yapılmalıdır. Peki kireç tuttuğunu anladığımız elektrikli şofbeni nasıl temizleyebiliriz?

Elektrikli Şofben Kireci Nasıl Temizlenir?

Elektrikli şofben kirecini temizleyebilmek için, uzman kişilerden mutlaka yardım alınmalıdır. Her ne kadar temizleme işlemi basit görünse de bu işlem büyük bir hassasiyet ister. Eğer uzmandan destek almak yerine, kendiniz şofbeninizi temizlemek istiyorsanız oldukça dikkatli davranmalısınız.İlk olarak şofbeninizin içini açın.İçini açtığınız şofbenin içinde eşanjör adını verdiğimiz kireç tutan parça yer alır. O parçayı çıkarıp,su giriş bölgesine çamaşır suyu veya porçöz dökmelisiniz. Bu işlemleri yaparken de şofbeninizin mutlaka kapalı konumda olduğunu kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde elektrik akımıyla ilgili problem yaşayabilirsiniz. Yaptığınız bu işlemin aynısını, temiz su giriş ve çıkış bölgelerine de uygulayın. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra çamaşır suyunu döktüğünüz yerlere temiz su dökerek durulamaya başlayın.Başka bir işlem kalmadığına göre, artık şofbeninizin tüm parçalarını geri takabilirsiniz. Yalnız parçaları taktıktan sonra çalıştırmadan önce 10 dakika bekleyin ve çalıştırdıktan sonrada çeşmeden suyu açarak biraz boşa akmasını sağlayın. Kanallar iyice temizlendikten sonra, sorunsuz bir kullanıma devam edebilirsiniz.

Elektrikli şofbeni temizlemek gerçekten basit gibi görünse de hassasiyet isteyen bir iştir. Bu yüzden yapamayacağınızı düşünüyorsanız, mutlaka uzman desteği almanızda büyük fayda olacaktır.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir