Home / Bilgi / E-Devlet Kapısı Nedir? Ne İşe Yarar
e-devlet-nedir
e-devlet-nedir

E-Devlet Kapısı Nedir? Ne İşe Yarar

Nedir bu E-Devlet ? Nedir bu E-Türkiye? Bize ne gibi kolaylıklar sağlar ? Ne işe fayda ? Nasıl giriş yapabilirim? Parolami nasıl alabilirim? Şifremi unutunca ne yapmam gerekiyor? Gibi soruları sizler için cevaplamaya çalışacağız. Aşağı E-Devlet işlemleri ile ilgili sıkça sorulan sorulardan ve cevaplardan bir derleme eser yaptık. E-Devlet Resimli Başvurular, E-Devlet Resimli Sorgulamalar, E-devlet Parolami unuttum sayfası, E-devlet şifresi ile giriş nasıl yapılır, E-devlet Şifresi ile sisteme giriş resimli anlatım, E-devlet sistemi ile sorgulamalara giriş, www.turkiye.gov.tr

E-Devlet (E-Türkiye) Nedir?

E-Devlet, vatandaşlara devlet kadar verilen hizmetlerin elektronik ortamda (internet üzerinden)  sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en basit ve en etkin yoldan, nitelikli, seri, sürekli ve tehlikesiz bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve alışılmış devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin veri ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

E-Devlet Kapısı Nedir?

E-Devlet Kapısı, bütün halk hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Kapı ’nın amacı ulus hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve irtibat teknolojileriyle etkili ve bereketli bir şekilde sunmaktır.

e-Devlet Kapısı, halk hizmetleri konusunda bilgilendirme amaçlı “Vatandaş”“Iş”ve “Devlet” sayfaları, entegre elektronik hizmetler, kurumlar listesi ve güncel duyurular gibi kısımlardan oluşmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki veri ve hizmetlere kolaylıkla erişebileceklerdir.

Vatandaşlar E-Devlet Kapısını Nasıl Kullanabilirim? E-Devlet Kapısı üzerinden iki türlü hizmet tipine erişim mümkündür.

Bilgilendirme amacıyla sunulan içeriklere erişim için www.turkiye.gov.tr adresini yazıp sayfayı görüntülemeniz tatmin edici olacaktır.

Entegre elektronik hizmet ise e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan elektronik ulus hizmetleridir. Bireysel bilgilere erişim ya da kimlik doğrulama gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için parola, e-imza ya da mobil imza gibi kimlik düzeltme araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tek bir kimlik doğrulaması (parola, e-imza, mobil imza vb.) ile böylece fazla entegre elektronik hizmetlere benzer adresten alabilirsiniz.

Ayrıca, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bir takım elektronik hizmetler için (ücret, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti bir uçtan bir uca bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet Kapısının Getirdiği Kolaylıklar Nelerdir?

E-Devlet Kapısı; elektronik ortamdan sunulan millet hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden erişim imkanı sunmaktadır. Bizzat millet kurum ve kuruluşlarınca sağlanan kamu hizmetleri ile ilgili doğru ve güncel bilgilere varmak imkanı sağlamaktadır.

Millet kurumları aralarında veri ve belgelerin paylaşımı E-Devlet Kapısı kadar sunulan hizmetler ile de sağlanabilmektedir. e-Devlet Kapısında tek bir kimlik doğrulaması sayesinde birçok hizmete ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek duyulmadan erişilebilmektedir.

E-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (ödenti, harç vb.) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti doğru bu işlem Kapı üzerinden kolayca yapılabilmektedir. e-Devlet Kapısının amacı, tek bir adres üzerinden ve parola, elektronik imza, mobil imza gibi kimlik düzeltme sistemleri ile güvenli bir şekilde ulus hizmetlerinin vatandaşlarımıza sunulmasıdır. e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan elektronik hizmetlerde vatandaşlarımızca özel şifre, elektronik imza ve mobil elektronik imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığından, kişisel bilgiler e-Devlet Kapısı üzerinden sadece ilgili vatandaşlarımıza sunulmaktadır.

E-Devlet Kapısının en büyük faydası kredi kartında olduğu gibi kimlik ibrazıyla sadece ilgili kişiye elden teslim edilen şifre ya da varsa e-imza ve mobil imza gibi kimlik düzeltme araçları kullanılarak elektronik hizmetlere erişim sağlanmasıdır. Bu yönüyle e-Devlet Kapısı sağlamış olduğu altyapıyla çoğu başka ülke göre da misal alınan bir yapıdadır.

E-Devlet Kapısından Özürlü Vatandaşlar Yararlanabilecek mi?

E-Devlet Kapısı, özürlü vatandaşların da kolayca kullanabilmesini sağlayacak tasarım özelliklerine sahiptir. Kapı tasarımında ve geliştirilen elektronik hizmetlerde özürlü vatandaşların da hizmetlere kolaylıkla erişimi göz önünde bulundurulmaktadır.

Elektronik Hizmetlerden Kullanmak İçin Ödenti Ödeyecek Miyim?

Elektronik hizmetler (e-hizmetler) için halk kurumları kadar herhangi bir vergi, fotoğraf ve harç ödenmesi öngörülmemişse, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak e-hizmetler için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

E-Devlet Kapısından Ne Cins Hizmetler Verilmektedir? Neler Yapabilirm?

E-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlara verilen hizmetler genelde şöyle gruplandırılabilir:

  • Bilgilendirme hizmetleri
  • Entegre elektronik hizmetler
  • Ödeme işlemleri
  • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar
  • Güncel bilgiler ve duyurular
  • Kurumlardan vatandaşlara mesajlar

 

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir