Home / Bilgi / Dosya masrafı geri nasıl alınır?

Dosya masrafı geri nasıl alınır?

Geçtiğimiz yıllarda dosya masrafı adı altında müşterilerinden alınan ücretlerin geri alınabileceğinin yolunun açılmasından sonra müşterilerin izleyecekleri yollar hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle geri dönük olarak son 10 yıla ait çektiğiniz kredilerin dosya masrafları için başvuru yapabilirsiniz. 10 yıldan öncesinde yapılan başvurular zaman aşımına uğradığı için herhangi bir hak talebinde bulanamazsın. Bu yüzden 10 yıl içerisinde çektiğiniz kredilerin dosya masraflarını alabilirsiniz.

Tüketici hakem heyetlerine başvuru yapın

İlçenizde bulunan tüketici hakem heyetlerine giderek dosya masraflarını alma konusunda başvuru yapabilirsiniz. Bunun için tüketici hakem heyetlerine giderek burada bulunan formları doldurmanız gerekmektedir. Ancak formu doldururken sizden istenecek olan belgelerin bulunduğunu unutmayınız. Bu da bankadan çekmiş olduğunuz kredi gösteren belgelerdir. Bu yüzden bankandan çekmiş olduğunuz kredilerin eğer belgeleri elinizde yoksa bunları kredi çekmiş olduğunuz bankaya giderek alabilirsiniz.

Toplu şekilde başvuru yapma şansınız yoktur. Yani bankadan birden fazla kredi çekmiş iseniz bunun başvurusunu yapmak için her biri için ayrı şekilde başvuru yaparak alabilirsiniz. Farklı bankalardan çekmiş olduğunuz krediler içinde başvurunuzu yapmak için ayrı ayrı itiraz dilekçesi yazmanız gerekmektedir.

Alacaklarınızın alt ve üst limiti olarak ise belirlenen tutarın 2 Bin TL altında olması durumunda ilçelerde bulunan uyuşmazlık mahkemelerine, 3 Bin TL ve üstünde olan rakamlar için ise İllerde bulunan hakem heyetlerine başvuru yapabilirsiniz. Bu rakamlara dikkat ederek alacağınızı bu şekilde tahsis edebilirsiniz. Yaptığınız başvurunun sonucu yaklaşık olarak 4-5 ay arasında bir sonuç ile sonuçlanmaktadır.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir