Home / Bilgi / Dostluk Hakkında Kısa Kompozisyon

Dostluk Hakkında Kısa Kompozisyon

Merhabalar sevgili öğrenciler, bugün sizlerle dostluk hakkında kısa kompozisyon paylaşacağız. Sınavlarınızda şimdiden başarılar dilerim.

Dostluk Hakkında Kısa Kompozisyon

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Doğduğumuz günden hayatımızın sonuna kadar sürekli yeni ilişkiler kurarız. Girdiğimiz her yeni ortamda yeni arkadaşlıklar ediniriz. Birbirimizle pek çok şey paylaşır, hiç çekinmeden zor durumda olan arkadaşlarımızın yardımına koşarız. Okula başladığımız ilk günden beri hepimiz birileriyle arkadaş olmuşuzdur. İlköğretimden üniversiteye kadar sürekli yeni ortamlara girip yeni yeni arkadaşlıklar edinmiş,  zaman ilerledikçe ve farklı yerlere dağıldıkça kimi arkadaşlıklarımız daimi kalmış, kimileriyle de aramıza yıllar ve mesafeler girmiştir.  Bazı arkadaşlıklar öyle kuvvetlenir ki uzun seneler süren dostluklara dönüşür. Dost dediğimiz kişilerle araya uzun zamanlar bile girse hiç bir şey eksilmez, kaldığı yerden devam eder. Dost, daima güvenebileceğimiz ve her zaman yanımızda olacağına inandığımız, ailemizden sayabileceğimiz kişidir. Bazen akrabalarımızdan bile daha yakınlardır, kan bağımız olmasa bile kardeşimiz gibi hissederiz. Dostlarımız en zor anımızda yardımımıza koşar,bizim dertlerimizi kendi dertleri gibi görür, mutluluklarımıza ise kendi mutlulukları gibi sevinirler. Dostlarımız daima bizim için en iyisini isterler. En uç hayallerimizde bile bizi destekler ve bizim için en iyisini dilerler.

Bazı zamanlar olur ki , yaşanan olaydan çıkış yolu yokmuş gibi görünür, her şey sanki bir kördüğüm olmuştur. Böyle zamanlarda dost dediğimiz kişiler bize yol gösterici olur, sıkıntımızdan kurtulmamız için ellerinden geleni yaparlar. Ellerinden hiç bir şey gelmiyorsa bizimle oturup saatlerce düşünürler, kendi dertleriymiş gibi çıkış yolu ararlar. Dostlarımızla daima iyi günlerimiz olmayabilir, bazen anlaşmazlıklar olabilir. Eğer bu dostluk gerçek bir dostluksa muhakkak sorunlar çözülür,iki taraf da bu anlaşmazlığı gidermek için elinden geleni yapar. Dostlukların daim olabilmesi için karşılıklı özveri gerekir. Bazen dostumuzu anlamakta güçlük çeker, düşüncelerini kabul edilemez bulabiliriz. Burada önemli olan anlaşmazlıklarımızı konuşarak çözebilmemizdir. Sonuçta dostumuz da olsa anlaşamadığımız noktalar olması oldukça normaldir.  Bazen birbirimizde yanlış bulduğumuz davranışları dile getirir, onları çözmek için uğraşırız.

Dostluk ile ilgili kompozisyon
Dostluk ile ilgili kompozisyon

Uzun süreli dostluklar karşılıklı özveri gerektirir.  Dostumuz bizim için nasıl her şeyin en iyisini istiyor ve bunun için çabalıyorsa, biz de aynı çaba ve özveriyi  ona gösteririz. Hayatta dost diyebileceğimiz tek varlık insan değildir. İnsan, hayvanlarla da dost olabilir.  Evcil hayvanlarımızla pek çok şey paylaşır, daima birbirimizin peşini kollarız. Ailemizin birer bireyi olan kediler ve köpekler, üzgün olduğumuzu anladıklarında bize destek olmaya çabalarlar ve şirinlikler yaparak bizi mutlu etmeye çalışırlar. Bazen ne yapacağımızı bilemediğimiz durumlarda derdimizi bize sözlü olarak cevap veremeyeceğini bilsek bile hayvanlarımızla dertleşir, çözüm yolları ararız. Onlar da bize karşılık olarak sonsuz sevgi ve güvenlerini verir, bize yalnız olmadığımızı hissettirirler.

Özellikle hayvanlarla dost olmak oldukça kolaydır. Onların bizden beklediği tek şey sonsuz bir sevgidir. Biz onlara kendimizi açtığımızda onlar da bizim mutlu ve güvende olmamız için her şeyi yapar, güvensiz bir durum sezerlerse hemen bizi uyarır ve bunun için çaba gösterirler. Gerçek dostların daima birbirine ihtiyacı vardır.  Dost zor bulunan ve kaybedilmek istenmeyen kişidir.  Hayatımızda dostumuz diyebileceğimiz en az bir kişi bile varsa kendimizi çok şanslı hissederiz. Uzun lafın kısası sahip olduğumuz dostlarımızı kaybetmemek için çabalamalı, yeni dostluklara da daima açık olmalıyız. Ne kadar dostumuz varsa o kadar güçlü ve mutlu oluruz.

Bu yazımızda sizlerle dostluk hakkında kısa kompozisyon paylaştık. Bu kompozisyonu ödevlerinizi yaparken kullanabilirsiniz. Eğer yazıyı faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Bakteriler Ve Virüsler İle Farkları Ve Ortak Özellikleri

Bakteriler ve virüsler önemli farklara sahip olsa da, sarsıcı hastalıklara neden olma özellikleri ortaktır. Bakteriler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir