Home / Bilgi / Donan Su Borusu Nasıl Açılır?
Frozen plumbing

Donan Su Borusu Nasıl Açılır?

Kış aylarının ev yaşantısına dezavantajlarından birisi de donan su borularıdır diyebiliriz. Donan su boruları nedeniyle birçok sıkıntı çeken aile bireyleri, evdeki imkanlarla bu problemi tamamen ortadan kaldırabiliyor. Donan su borularının açılmasında kimi zaman tehlikeli ve zor yöntemler bulunurken, kimi zaman da riski az olan ve kolay yöntemler uygulanabilir. Peki donan bir su borusu olduğunda, bu durumu nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Donan Su Borusu Nasıl Açılır?

  • Sıcak Su Yöntemi

Donan su boruları, ilk olarak sıcak su yöntemi kullanılarak açılır. Lakin, boru açma esnasında kullanılacak sıcak suyun aşırı sıcak ve kaynar olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı sıcak su, boruda şiddetli bir patlamaya yol açabilir. Bu nedenle ılık su tercih sebebidir. Boru açma esnasında sıcak su pek de bir işe yaramadığı için, daha farklı yöntemler de denenebilir.

  • Pürmüz ile Isıtma

Donan su borusunu açmak için kullanılan yöntemlerden birisi depürmüz ile ısıtma yöntemidir. Tesisatçı tarafından tüpe bağlanan pürmüz ucu ile tesisat ucu ısıtılır. Bu sayede boru ısıtılarak, çözülme sağlanabilir. Pürmüz ile ısıtma yönteminin bir dezavantajı vardır ki, o da bu yöntemin sadece demir borularda uygulanabilmesidir. Demir borulara uygulanabilecek diğer yöntemlerden birisi de elektrik verme yöntemidir. Oldukça tehlikeli olan bu yöntemde, kaynak makinesi ile boruya elektrik verilir ve çözülme sağlanır. Bu yöntem en son düşünülmelidir ve yeterince tehlikeli olduğu için mutlaka tesisatçıdan yardım alınmalıdır.

  • Düdüklü Tencere Yöntemiyle Boru Açma

Donan su borularını açmada kullanılan en sık yöntemlerden birisi de düdüklü tencere yöntemidir. Fakat bu yöntemde buhar basıncı yüksek olacağı için, oldukça dikkatli ve titiz davranılmalıdır. İlk olarak düdüklü tencerenin yarısına kadar su konulur. Konulan suyun altı açılır ve kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra düdüklü tencerenin buhar çıkışından çıkan buhara, ısıya dayanıklı bir hortum geçirilir. Hortumun diğer ucu ise, donan su borusuna ait çeşmeye takılır. Çeşmeden boruya kadar giden buhar sayesinde, donan su borusu açılabilir.

Bütün bu yöntemlerin yanı sıra, tesisatçıdan destek alabilirsiniz. Tesisatçıdan alacağınız destek sayesinde hem risk almamış olursunuz hem de kısa yoldan donan su borularınızı açtırabilirsiniz.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Check Also

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

Alageyik Hakkında Detaylı Bilgi

İlk olarak isminden de anlaşılacağı gibi alageyiğin geyikgiller familyasına ait olduğunu söyleyeyim. Fakat alageyikler göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir