Home / Otomobil / Araba Kalorifer Fanı Neden Soğuk Üflüyor?

Araba Kalorifer Fanı Neden Soğuk Üflüyor?

Kış aylarında otomobil sürücüleri, araba içerisindeki kaloriferleri açarak sıcak bir ortamda seyahat etmek isterler. Fakat bazı aksaklıklardan dolayı araba kaloriferleri kimi zaman soğuk üfleyebiliyor. Bu konu hakkında çaresiz kalan sürücüler de hem düşük hem de yüksek ihtimallerle karşılaşabiliyorlar. Peki araba kaloriferi neden soğuk üfler?

Araba kaloriferinin soğuk üfleme nedenlerinden birisi de kalorifer ayar kısmının bozulmuş olmasıdır. Yani arabanızın motoru sıcaksa ve soğuk üfleme gibi durum varsa, büyük ihtimalle içerde sıcak ve soğuk ayarı yaptığımız kısım bozulmuş olabilir. Tabii ki bu ihtimal yüksek olsa da sorun bazen bu nedenden kaynaklanmayabiliyor. Peki diğer ihtimaller neler?

Bazı arabaların kalorifer kısımlarında petek muslukları bulunabiliyor. Eğer aracın eski sürücüsü petek musluklarını kapattıysa, kalorifer hiçbir şekilde sıcak üflemeyecektir. Tabii ki bu ihtimal de, düşük bir olasılığa sahiptir.

En yüksek ihtimale göz atacak olursak, yine kalorifer peteklerine göz atacağız. Büyük bir ihtimalle kalorifer petekleri tıkanmış olabilir. Eğer bu problemden kesin olarak eminseniz, aracınızı oto elektrik ve radyatör temizliği işiyle uğraşan ustalara göstermelisiniz.Kendiniz de kalorifer peteği temizliği yapabilirsiniz fakat bu işten anlamıyorsanız peteği patlatabilir, birkaç yerden delebilirsiniz. Ustaya temizlik için gittiğinizde karşınıza 150 – 200 TL arasında bir fiyat çıkacaktır. Eğer peteğin yenisini almak isterseniz de işçilikle beraber 300 TL civarında bir masrafla karşılaşabilirsiniz. Tabii ki yeni peteğin takılması için de araba göğsünün tamamen sökülmesi gerekebilir. Bu durum, aynı zamanda riskli bir iştir.

Gittiğiniz usta, işe başlamadan önce peteğin patlama ihtimalinin olduğunu sizlere söyleyecektir. Bu temizlik 1 veya 1.5 saat sürerken, patlama ihtimali de oldukça azdır.

Aracınızın temizliğini yaptırdıktan sonra, kaloriferiniz artık sıcak üflemeye devam edecektir ve eskisinden çok daha iyi hale gelecektir. Eğer arabanızda aynı problemle karşılaşmak istemiyorsanız arabanıza özenle bakmalısınız. Motor kısmında bulunan araç yağını, antifriz suyunu ve motor suyunu sürekli kontrol ettiğiniz taktirde bu tür problemlerle karşılaşma olasılığınız yarı yarıya düşecektir.

Hakkında bilgilimon

bilgilimon yöneticisi olarak okuyuculara faydalı içerikler üretebilmek amacıyla çalışan bir yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir